This Southport weather forecast is generated by the Met Office Weather Widget

Upcoming Events

Sep
4
Mon
8:00 pm Presidents Informal Forum
Presidents Informal Forum
Sep 4 @ 8:00 pm – 9:00 pm
Informal forum. A chance for members to get together and exchange views, find out the latest news and upcoming events.
Sep
10
Sun
9:00 pm SOUTHPORT CC CLIEVES HILL LADIES...
SOUTHPORT CC CLIEVES HILL LADIES...
Sep 10 @ 9:00 pm
Southport CC are this year promoting a new event on the Clieves Hill circuit exclusively for ladies and the final round of the Racing Chance Foundation NW Series. SUNDAY 10th SEPTEMBER 9am start. 2/3/4/J category.[...]
Sep
17
Sun
all-day Share the Road Ride – Lancashire... @ Roots Cafe,
Share the Road Ride – Lancashire... @ Roots Cafe,
Sep 17 all-day
Two great rides – 46 miles and 68 miles — details on the website. Not a commercial sportive — organised by volunteers and all profits go to charity. Note registration closes in a couple of[...]
Oct
2
Mon
8:00 pm Presidents Informal Forum
Presidents Informal Forum
Oct 2 @ 8:00 pm – 9:00 pm
Informal forum. A chance for members to get together and exchange views, find out the latest news and upcoming events.
Oct
8
Sun
11:00 am Inter Club Hill Climb Challenge
Inter Club Hill Climb Challenge
Oct 8 @ 11:00 am
The annual Inter Club Hill Climb Challenge takes part once again on Ashurst Beacon. Start time 11:00 AM
Oct
15
Sun
9:30 am Club Downhill Champs (Free Wheel...
Club Downhill Champs (Free Wheel...
Oct 15 @ 9:30 am
Club Downhill Champs (Free Wheeling Contest) 9:30 Blackgate Lane

Dolan Bikes Youth Series Round 2 Results 29.03.14

Youth A – Race 1

1 Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man
2 Robert Scott Pedalsport Cycling Club
3 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC
4 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC
5 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC
6 Adam Hall Salt Ayre Cog Set
7 Christopher Heaton Sportcity Velo
8 Charlie Critchley High On Bikes
9 Timothy Jones Cycle Sport Pendle
10 Archie Stewart Mossley CRT
11 Patrick Merriman Liverpool Mercury (Dolan) CC
12 Bailey Payne Pendle
13 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC
14 Michael Hall Furness Future Flyers
15 Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set
16 Tyla Loftus Furness Future Flyers
17 George Wharton Salt Ayre Cog Set
18 George Greenhalgh Sportcity Velo
19 Daniel Salcedo Southport CC
20 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC
21 Jake Wright Sportcity Velo
22 Liam Shaw Bolton Hot Wheels CC
23 Harry French Cycle Sport Pendle
24 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set
25 Tom Byers Eastlands Velo
26 Toby Carway Salt Ayre Cog Set
27 James Farrington Eastlands Velo
28 Harry Pate Cycle Sport Pendle
29 Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle
30 Liam Zwetschnikow Lyme RC
31 Jacob Rae Salt Ayre Cog Set
32 Ross Prescott Wigan Wheelers
33 Sean Hampson Southport CC
34 Daniel McKenzie Liverpool Century RC
35 Danny Harrison Birkenhead North End CC
36 Chad Rawsterne Bolton Hot Wheels CC
37 Kyle Jameson Southport CC

Youth A – Race 2

1 Robert Scott Pedalsport Cycling Club
2 Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man
3 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC
4 Timothy Jones Cycle Sport Pendle
5 Adam Hall Salt Ayre Cog Set
6 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC
7 Charlie Critchley High On Bikes
8 Jake Wright Sportcity Velo
9 Patrick Merriman Liverpool Mercury (Dolan) CC
10 Liam Shaw Bolton Hot Wheels CC
11 Michael Hall Furness Future Flyers
12 Samuel Monkhouse Salt Ayre Cog Set
13 Archie Stewart Mossley CRT
14 Bailey Payne Pendle
15 George Greenhalgh Sportcity Velo
16 Chris Fallon Liverpool Mercury (Dolan) CC
17 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC
18 Tyla Loftus Furness Future Flyers
19 George Wharton Salt Ayre Cog Set
20 Harry French Cycle Sport Pendle
21 Christopher Heaton Sportcity Velo
22 Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC
23 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set
24 Daniel Salcedo Southport CC
25 Toby Carway Salt Ayre Cog Set
26 Louis Halleron-Place Cycle Sport Pendle
27 Tom Byers Eastlands Velo
28 James Farrington Eastlands Velo
29 Liam Zwetschnikow Lyme RC
30 Harry Pate Cycle Sport Pendle
31 Jacob Rae Salt Ayre Cog Set
32 Benjamin Horrobin Bolton Hot Wheels CC
33 Ross Prescott Wigan Wheelers
34 Danny Harrison Birkenhead North End CC
35 Sean Hampson Southport CC
36 Daniel McKenzie Liverpool Century RC
37 Kyle Jameson Southport CC
38 Chad Rawsterne Bolton Hot Wheels CC

Youth A Girls – Race 1

1 Rosa Martin Ribble Valley Juniors
2 Rosie Walsh Southport CC
3 Monica Dew Sportcity Velo
4 Lauren Bate-Lowe Sportcity Velo
5 Savannah Morgan Liverpool Century RC
6 Charlotte Waddington Cycle Sport Pendle
7 Rebecca Gregson Blackpool Youth Cycle Association

Youth A Girls – Race 2

1 Rosa Martin Ribble Valley Juniors
2 Savannah Morgan Liverpool Century RC
3 Monica Dew Sportcity Velo
4 Charlotte Waddington Cycle Sport Pendle
5 Rosie Walsh Southport CC
6 Lauren Bate-Lowe Sportcity Velo
7 Rebecca Gregson Blackpool Youth Cycle Association

Youth B – Race 1

1 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Association
2 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle
3 Luke Cheetham Eastlands Velo
4 Daniel Gibson Liverpool Century RC
5 Jack Barton Furness Future Flyers
6 Kieran Morris MSW
7 Lewis Hartley Velocity WD-40
8 Thomas Ashcroft St Helens CRC/D.Sparrow P & H Services
9 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle
10 Thomas Wood Mossley CRT
11 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC
12 Twm Bcyn MTRT
13 Dom Whitfield Eastlands Velo
14 Scott Slack Eastlands Velo
15 Thomas Cornwell Sportcity Velo
16 George Elliott Liverpool Century RC
17 Brendan Thompson Liverpool Century RC
18 Karl Richter Mossley CRT
19 George Higgins BNECC
20 Max Moss BNECC
21 Nathan Gill Bolton Hot Wheels CC
22 Joe Pink Liverpool Century RC
23 Bradley Roberts Mossley CRT
24 Max Rosenthal Mossley CRT
25 James Chadwick Southport CC
26 Conor McKinnon Southport CC

Youth B – Race 2

1 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Association
2 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle
3 Daniel Gibson Liverpool Century RC
4 Luke Cheetham Eastlands Velo
5 Jack Barton Furness Future Flyers
6 Lewis Hartley Velocity WD-40
7 Twm Bcyn MTRT
8 Kieran Morris MSW
9 Dom Whitfield Eastlands Velo
10 Brendan Thompson Liverpool Century RC
11 Thomas Wood Mossley CRT
12 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle
13 Scott Slack Eastlands Velo
14 George Higgins BNECC
15 Thomas Cornwell Sportcity Velo
16 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC
17 Thomas Ashcroft St Helens CRC/D.Sparrow P & H Services
18 Max Moss BNECC
19 George Elliott Liverpool Century RC
20 Karl Richter Mossley CRT
21 Ben Ryder Eastlands Velo
22 Nathan Gill Bolton Hot Wheels CC
23 Bradley Roberts Mossley CRT
24 Joe Pink Liverpool Century RC
25 James Chadwick Southport CC
26 Conor McKinnon Southport CC
27 Max Rosenthal Mossley CRT

Youth B Girls – Race 1

1 Ellie Park 714078 Glasgow Riderz
2 Georgia Ashworth 722914 Cycle Sport Pendle
3 Anna Armstrong 465326 Border City Wheelers CC
4 Corinne Side 832757 Bolton Hot Wheels
5 Amy Monkhouse 724353 Salt Ayre Cog Set
6 Eve Martin 470679 Ribble Valley Juniors
7 Chloe Crellin 471008 TRL 360 Isle of Man
8 Helen Osguthorpe 918665 North Cheshire Clarion
9 Charlotte Collier 883184 Eastlands Velo
10 Betty Henderson 717861 Southport CC

Youth B Girls – Race 2
1 Ellie Park Glasgow Riderz
2 Corinne Side Bolton Hot Wheels
3 Anna Armstrong Border City Wheelers CC
4 Rhiannon Gornall Cycle Sport Pendle
5 Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set
6 Eve Martin Ribble Valley Juniors
7 Charlotte Collier Eastlands Velo
8 Chloe Crellin TRL 360 Isle of Man
9 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion
10 Betty Henderson Southport CC

Youth C – Race 1

1 Robert Donaldson Mossley CRT
2 Matti Egglestone Beacon Wheelers
3 Thomas Bates Mossley CRT
4 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC
5 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC
6 George Ball Furness Future Flyers
7 Junior Jackson Mossley CRT
8 Cameron Bates Mossley CRT
9 Alfie Savage Furness Future Flyers
10 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC
11 Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set
12 Kyle Braun Mossley CRT
13 Andrew Lemm Blackpool Youth Cycle Association
14 Raurai Percy Salt Ayre Cog Set
15 Ben Wells Liverpool Century RC
16 Andrew Osguthorpe North Cheshire Clarion
17 Connor Clarkson Cycle Sport Pendle
18 Jack Clayton Cycle Sport Pendle

Youth C – Race 2

1 Robert Donaldson Mossley CRT
2 Matti Egglestone Beacon Wheelers
3 Thomas Bates Mossley CRT
4 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC
5 George Ball Furness Future Flyers
6 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC
7 Junior Jackson Mossley CRT
8 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC
9 Alfie Savage Furness Future Flyers
10 Adam Hodgson Salt Ayre Cog Set
11 Kyle Braun Mossley CRT
12 Cameron Bates Mossley CRT
13 Andrew Lemm Blackpool Youth Cycle Association
14 Raurai Percy Salt Ayre Cog Set
15 Ben Wells Liverpool Century RC
16 Connor Clarkson Cycle Sport Pendle
17 Andrew Osguthorpe North Cheshire Clarion

Youth C Girls – Race 1
1 Ava May Oxley-Szilaggi Kirklees Cycling Academy
2 Maisy Vasic Eastlands Velo
3 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set
4 Niamha Albones Liverpool Century RC
5 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC
6 Tilly Percy Salt Ayre Cog Set
7 Fran Henderson Southport CC
8 Isabelle McKinnon Southport CC

Youth C Girls – Race 2
1 Ava May Oxley-Szilaggi Kirklees Cycling Academy
2 Maisy Vasic Eastlands Velo
3 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set
4 Niamha Albones Liverpool Century RC
5 Tilly Percy Salt Ayre Cog Set
6 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC
7 Fran Henderson Southport CC
8 Isabelle McKinnon Southport CC

Youth D – Race 1

1 James Higham Eastlands Velo
2 Tyler Lloyd Liverpool Century RC
3 Ethan Cuerden Bolton Hot Wheels CC
4 James Donaldson Mossley CRT
5 Deetry Jarrett Preston Pirates BMX Club
6 Scott Fisher Furness Future Flyers
7 Michael Henderson Southport CC
8 Eddie McHugh Team Terminator
9 Tom Elliot Liverpool Century RC
10 Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Association
11 Sam Kendall Liverpool Century RC
12 Callum Crellin 360 Isle of Man

Youth D – Race 2

1 James Higham Eastlands Velo
2 Tyler Lloyd Liverpool Century RC
3 Scott Fisher Furness Future Flyers
4 Deetry Jarrett Preston Pirates BMX Club
5 James Donaldson Mossley CRT
6 Eddie McHugh Team Terminator
7 Michael Henderson Southport CC
8 Ethan Cuerden Bolton Hot Wheels CC
9 Tom Elliot Liverpool Century RC
10 Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Association
11 Sam Kendall Liverpool Century RC
12 Callum Crellin 360 Isle of Man

Youth D Girls – Race 1

1  Evelina Black Bolton Hot Wheels CC
2  Erin Corrigan Bolton Hot Wheels CC
3  Kitty Cunniffe Southport CC

Youth D Girls – Race 2

1 Evelina Black Bolton Hot Wheels CC
2 Erin Corrigan Bolton Hot Wheels CC
3 Kitty Cunniffe Southport CC

Youth E – Race 1

1 Alex Poulston Mersey Tri
2 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Association
3 Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC
4 Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle

Youth E – Race 2

1 Alex Poulston Mersey Tri
2 Trayden Jarrett Blackpool Youth Cycle Association
3 Felix Cuerden Bolton Hot Wheels CC
4 Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle

Youth E Girls – Race 1

1 Esther Wong Salt Ayre Cog Set
2 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC

Youth E Girls – Race 2

1 Esther Wong Salt Ayre Cog Set
2 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC

 

Share